MFG ShootInG Club

International Defensive Pistol Association


2017 TÜRKÇE IDPA KURAL KİTABI

İndirmek İçin Tıklayınız

2018 yılında IDPA ile tanışan M.Faruk Gazioğlu tarafından kurulan MFG Shooting Club ülke içerisinde düzenlediği müsabakalar ile Sportif Atıcılığın gelişmesi için çalışmalar yapmaktadır.

Ana hedefimiz ülkemizde Sportif Atıcılığın yaygınlaşmasını sağlamak ve uluslararası arenada derece yapabilecek potansiyel atıcıların çalışabilecekleri bir ortam yaratmaktır.

MFG Shooting Club üyesi atıcılarımız yurt dışında düzenlenen müsabakalara katılmak için çalışmalar yapmaktadır. Düzenlediğimiz müsabakalarda yurt dışında uygulanan kurallar geçerlidir. Teçhizatımız, yarışma kuralları ve komutlar uluslararası müsabakalarla aynıdır. Müsabaka sonuçlarımız IDPA’nın resmi web sitesi olan www.idpa.com girilmektedir.

MFG Shooting Club tarafından düzenlenen müsabakalara katılabilmek için;

-Mevcut iki üye tarafından referans gösterilmeniz gerekmektedir.

-Taşıma ruhsatlı tabanca sahibi olmalısınız.

-Avcılık ve Atıcılık Federasyonu üyeliğiniz olmalı.

-Düzenlediğimiz IDPA Yarışma ve Güvenlik Kuralları Seminerine katılmanız gerekmektedir.

-Seminer sonrası düzenlenen uygulama parkuru güvenlik açığı vermeden tamamlanmalıdır.

-Yukarda belirtilenler tamamlandıktan sonra www.idpa.com web sitesi üzerinden sisteme kendinizi tanıtmanız gerekmektedir.

-Sınıflandırma atışlarınız tamamlanıp sisteme girişi yapıldıktan sonra müsabakalara katılım sağlayabilirsiniz.

IDPA klupleri tarafından düzenlenen organizasyonlara katılım şartları klup yöneticilerine göre değişiklik göstermektedir.

IDPA Nedir ? 

1996 yılında kurulan International Defensive Pistol Association kısaltmasıdır IDPA. Simüle edilmiş nefsi müdafaa senaryolarına dayanan tabanca merkezli bir atış sporudur.

Amerika’da 50 eyaletin tamamında 25.000’den fazla üyesi ile , haftalık ve aylık yarışmalara ev sahipliği yapan 400’den fazla kulüp bulunmaktadır. 70’den fazla ülkede düzenlenen IDPA dünyada hızlı büyüyen bir atış sporudur.

IDPA yarışma formatı, üyeleri sosyal etkileşim, uyum, işbirliği konusunda teşvik edecek ve tüm beceri seviyelerindeki atıcılar için eğlenceli olacak şekilde tasarlanmıştır.

IDPA maçlarına katılmak için silah, kılıf, şarjör kılıfı, 3 adet şarjör, teçhizatı gizlemek için yelek, atış gözlüğü ve kulaklığı yeterlidir.

Ekipmanların günlük gizli taşımaya uygun olması gerekmektedir. Örneğin CZ Shadow 2 ile IDPA müsabakalarına katılamazsınız çünkü günlük taşınamaycak kadar ağır bir silahtır yada bacak kılıfı / vücuttan uzak duran yarışma kılıfları ile müsabakalara katılım sağlayamazsınız çünkü günlük hayatta tabanca bu şekilde taşınmamaktadır.

Hangi tabancaların, mühimmatların ve ekipmanların kullanılabileceği kural kitabında detaylı belirtilmiştir.

IDPA’nın kurucuları atıcıların çıkarlarını göz önünde bulundurarak, yaygın olarak bulunan ateşli silahlara ve teçhizata dayanan ekipman gereksinimlerini belirleyerek kişilere minimum yatırımla yarışma fırsatı vermişlerdir.

IDPA nın ana hedefi kişinin yetenek ve becerisini test etmektir. Gündelik uygulamalara ve gizli taşımaya uygun olmadan tasarlanmış ekipmana bu spor dalında izin verilmez.

Atıcılara tabanca ve beceri sınıflandırmaları için ayrı bölümler sağlanmıştır; benzer özelliklere sahip ateşli silahlar ve benzer beceri seviyelerine sahip kişiler bir arada gruplandırılıp puanlama yapılır.

Uluslararası bir müsabaka olan IDPA’nın resmi dili İngilizcedir. Katılımcıların yeri veya uyruğu ne olursa olsun tüm maçlarda kullanılan poligon komutları İngilizcedir.

Uluslararası arenada ülkemizi temsil etmek için hazırlanan hakem ve yarışmacı tüm sporcularımız yabancı dilde komut vermeyi ve almayı öğrenmelidir. Yurt dışındaki müsabakalarda komutları anlamayıp güvenlik açığı vermemek ve puan kaybetmemek adına talimlerimizde ve müsabakalarda yarışma diline uygun konuşulmaktadır.

Güvenlik kurallarının çok sıkı tutulduğu organizasyonlarda atış alanında tabancanız ile bir el ateş etmeden yarışmadan diskalifiye edilme yada klup üyeliğinizin sonlanması gibi durumlar ile karşılaşabilirsiniz.

Güvenlik kurallarına harfiyen uymanız gerekmektedir. Saha içi ve dışı hakemler tarafından sürekli gözlemlenmekte ve uygunsuz durumlara müdahale edilmektedir.

MFG Shooting Club tarafından düzenlenen IDPA organizasyonlarına katılacak yarışmacılar;

-Organizasyon alanında tabancanız, kural kitabında belirtilen özelliklere sahip kılıfın içerisinde olmalı. Başlangıç noktasında hakem komut vermediği sürece ve güvenli alanda silah kontrolü dışında tabancanız kılıftan dışarı çıkamaz.

-Organizasyon alanında bulunuğunuz zaman içerisinde kılıf içerisindeki tabancanızın atım yatağı boş, şarjör takılı olmayacak şekilde ve şarjör yuvasının boş olduğu herkes tarafından görünür halde taşıma yapılacaktır. Yarışma başlangıç noktasında hakem tarafından şarjör tak komutu verilene kadar şarjör tabanca ile buluşmayacaktır.

Bölgede görev yapan kolluk kuvveti dışında izleyici olarak organizasyon alanında bulunan herkesin tabancasını atım yatağı boş ve şarjör takılı olmayacak şekilde kılıfında taşıması uygundur. İzleyiciler kesinlikle tabancalarını kılıfından çıkmamalıdır.

Bu kurallar size uygun değilse lütfen organizasyonlarımıza katılmayın,  ziyaret etmeyin. Sportif Atıcılık güvenli bir ortamda gelişebilir, yaşanacak her tür ateşli silah kazası ciddi yaralanmalara hatta ölümle sonuçlanacak olaylara sebebiyet verebilir.

Her Silah DOLUDUR!

Silahı, asla zarar vermek istemediğiniz herhangi bir nesneye ya da canlıya doğrultmayın!

Nişangahlarınız hedef üzerine gelene dek parmağınızı tetiğe koymayın, tetik korkuluğunun dışında tutun.

Hedefinizden ve arkasında ne olduğundan her zaman emin olun.

Silahım boş demeyin boş olsa bile doluymuş gibi hareket edin tetik ve namlu disiplininizi asla bozmayın.

Türkiye’de aktif IDPA Klupleri:

APAK – Ankara Pratik Atış Klubu
Kuruluş  : 2019
Kurucular : Mehmet Kemal Akyıldız – Murat Ali Çetin

MFG Shooting Club
Kuruluş : 2020
Kurucu : M. Faruk Gazioğlu
https://www.instagram.com/mfgshootingclub/
https://www.instagram.com/mfg_tactical/

Down Zero Shooting Club
Kuruluş : 2020
Kurucu : Özcan Ceylan
Sportif atıcılık üzerine eğitim almak istiyorsanız Down Zero Shooting Club ile iletişime geçebilirsiniz.
downzeroshootingclubtr@gmail.com
05322059743 – Özcan Ceylan
https://www.instagram.com/down_zero_tr/

Klupler ile iletişime geçmek için www.idpa.com web sitesinden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yarışma görüntüleri: